Idź na spacer, korzystaj z zabiegów w spa
Bezsenność lub nadmierna senność, rozdrażnienie, brak energii, poczucie wyczerpania. Objawy przesilenia przypominają depresję, ale są od niej łagodniejsze. W walce z nimi pomogą spacery, dieta bogata w witaminy czy wizyta w gabinecie odnowy biologicznej. Nie ma jednak cudownych sposobów na odzyskanie energii w ciągu paru dni – mówią lekarze
– Temat przesilenia zimowo–wiosennego powraca co roku jak bumerang – przyznaje Anna Senderska, specjalistka medycyny rodzinnej z Centrum Medycznego Enel-Med. – Co więcej, liczba pacjentów z objawami przesilenia stale się powiększa, a w tej grupie nie brakuje również dzieci i młodzieży – dodaje.
Winny klimat i tempo życia
Wszystko przez naszą strefę klimatyczną, w której okres jesienno-zimowy jest wyjątkowo uciążliwy. Zły wpływ na nasze samopoczucie ma między innymi mała ilość słońca.
– Obniżona ekspozycja na światło słoneczne w okresie od listopada do marca u niektórych osób prowadzi do spadku ważnego neuroprzekaźnika – serotoniny, odpowiadającej za nasz nastrój – podkreślają dr n. med. Joanna Perkowicz, lekarz naczelny Lux-Medu i lek. med. Barbara Jerschina, kierownik ds. medycznych w klinice Lux-Med przy Al. Jerozolimskich w Warszawie.
– Zmienna temperatura, wiatr, opady deszczu powodują, że jesteśmy w większym stopniu narażeni na przemarznięcie. Zmniejszenie aktywności fizycznej oraz mniej czasu spędzanego na świeżym powietrzu powodują, że nie jesteśmy dostatecznie zahartowani – mówi Anna Senderska. Dodaje, że na nasze samopoczucie wpływa jeszcze tempo życia: późne powroty do domu, mnóstwo dodatkowych obowiązków,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta