Gdy pracownik nie pracuje, ale jest gotowy do działania, nie wykpisz się od wypłaty
Tylko wyjątkowo zapłacisz pracownikowi, który nie świadczy pracy, ale był gotowy do jej wykonywania. Zatrudniony musi to jednak wykazać
Muszą być przy tym spełnione łącznie dwa warunki: pracownik był gotów do wykonywania pracy, ale doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy (art. 81 § 1 k.p.). Najwięcej problemów przysparza wykazanie, że podwładny był gotów do wykonywania pracy.
Cztery elementy
Gotowość do pracy oznacza stan świadomości i woli pracownika, nakierowany na wykonywanie pracy na rzecz pracodawcy. Składają się na to cztery elementy, które stanowią jednocześnie cechy charakterystyczne tego stanu:
- zamiar wykonywania pracy,
- faktyczna zdolność do świadczenia pracy,
- uzewnętrznienie gotowości do wykonywania pracy,
- pozostawanie do dyspozycji pracodawcy (wyrok Sądu Najwyższego z 11 stycznia 2006 r., II PK 111/05).
Pracownik powinien zachować stan gotowości przez cały okres niedopuszczenia go do pracy. Nigdy nie wiadomo, kiedy szef wezwie do jej świadczenia. Cechą charakterystyczną przestoju jest bowiem to, że występują w nim elementy zaskoczenia, niepewności oraz wyjątkowości zdarzeń, które uniemożliwiają w miarę ścisłe zaplanowanie okresu jego trwania (uchwała SN z 16 października 1992 r., I PZP 58/92).
Do dyspozycji pracodawcy
Pozostawanie do dyspozycji pracodawcy jest z kolei przejawem faktycznej gotowości do pracy. Oznacza to stan, w którym pracownik może niezwłocznie na wezwanie szefa podjąć...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta