Specjalista od filmowych dekoracji
Zbudował dekoracje do pół setki filmów, w tym do nagrodzonego Oscarem holenderskiego „Karakteru”. Postawił największe dekoracje operowe w Polsce. Na Expo w Japonii zrobił zachwycający wiklinowy pawilon, a na specjalne zamówinie Nowojorskich Filharmoników Stanisław Górecki wykonał unikalną muszlę koncertową
Z zewnątrz będzie tężnią solankową o faszynowych ścianach z tarniny ociekających wodą, a w środku – pokładem luksusowego jachtu z drewna tekowego. Tak ma wyglądać polski pawilon na Expo w Saragossie. Buduje go firma Stanisława Góreckiego Zakład Budowy i Dekoracji. Czasu jest mało, wystawa zostanie otwarta 14 czerwca, a projekt trudny.
Zatrudniająca 20 osób firma Góreckiego wygrała zorganizowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości przetarg na budowę pawilonu, pokonując sześć polskich i trzy hiszpańskie spółki.
– Przedsiębiorstwo Góreckiego ma doświadczenie w budowaniu nietypowych i trudnych konstrukcji. W 2000 r. w Hanowerze postawiło polski pawilon na Expo. Były to drewniane budynki, jakie stawiano w Polsce w XVIII w. W jednym z nich odtworzono fragment Puszczy Białowieskiej, w innym sale kopalni w Wieliczce. W 2005 r. w na Expo w japońskim Aichi Górecki zbudował wiklinowy pawilon, który zdobył potem wiele nagród za oryginalność – wylicza Jakub Ciołkowski z PARP.
Na budowę i wyposażenie pawilonu w budżecie polskiego Expo przeznaczono 12–13 mln zł. Górecki nie zdradza, ile z tego otrzyma jako wykonawca. Praca idzie na dwie zmiany, pawilon stawia 60 ludzi.
Zdzisław Filipiak, prezes i współwłaściciel rodzinnej spółki PHU A-Z specjalizującej się w pawilonach i stoiskach wystawowych, też startował w przetargu na pawilon w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta