Najdłuższe kodeksowe wypowiedzenie złożone 1 kwietnia upłynie 31 lipca
Nie unikniesz stosowania działań matematycznych w prawie pracy. Obliczanie stażu pracy, upływu okresu wypowiedzenia czy daty nabycia uprawnień urlopowych – to tylko niektóre przykłady
Ale gdyby to była wyłącznie matematyka, byłoby mniejsze prawdopodobieństwo błędu. Te zwykle powstają, bo przepisy są źle zastosowane lub źle zinterpretowane.
Jak liczyć
O liczeniu terminów w prawie pracy przesądza art. 300 k.p. mówiący o odpowiednim stosowaniu przepisów kodeksu cywilnego, jeżeli nie są one sprzeczne z kodeksem pracy – stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 17 listopada 2004 r. (II PK 84/04). Mamy zatem stosować art. 111 – 116 k.c. >patrz ramka. Ale odpowiednio i tylko wtedy, gdy pozwala na to prawo pracy. Nic to nie wyjaśnia pracodawcom i każdy termin musimy obejrzeć z każdej strony, zanim ustalimy, kiedy on upływa. Ponieważ jest ich co niemiara, te najbardziej problematyczne omówimy, a te wywołujące mniej kontrowersji przedstawiamy w tabeli na str. 7. W obu wypadkach jednak odniesiemy się wyłącznie do terminów wynikających z kodeksu pracy (bez przepisów okołokodeksowych).
Staż pracy i uprawnienia
Uprawnienia pracownicze zależą od stażu pracy – albo zakładowego, albo stażowego. Dlatego najpierw ustalamy, jak go liczyć, a potem – od kiedy określone uprawnienie, np. nagroda jubileuszowa, przysługuje pracownikowi.
Zakładowy staż pracy to okres zatrudnienia u konkretnego pracodawcy, obejmujący wszystkie okresy pracy u niego, bez względu na przerwy między nimi i ich długość (por. uchwała siedmiu sędziów Sądu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta