Dobrowolny ryczałt za auto jest obciążony składkami
Nie musimy płacić ryczałtu samochodowego podwładnemu, którego odsuwamy od pracy podczas wypowiedzenia. Jeśli jednak będziemy mu go dawali z własnej woli, musimy naliczyć ZUS
Takie stanowisko zajęła centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (patrz interpretacja niżej), rozwiewając wątpliwości DF i czytelnika.
– Spółka wręczyła 15 lutego zatrudnionemu oświadczenie o rozwiązaniu z nim umowę o pracę za trzymiesięcznym wypowiedzeniem. Zwolniła go też z obowiązku świadczenia pracy w trakcie wymówienia pod warunkiem jednak, że nie straci na świadczeniach. Prezes kazał mu także w tym czasie wypłacać ryczałt za używanie prywatnego samochodu do celów służbowych. Ryczałt nie przekracza limitów określonych w rozporządzeniu z 25 marca 2002 r. Czy muszę potrącać od niego składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne? – pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.
Coraz częściej pracownicy wykorzystują do wykonywania służbowych obowiązków własne pojazdy. Nie tracą na tym finansowo, bo poniesione koszty pracodawca zwraca im zazwyczaj w formie ryczałtu. Tak wynika z rozporządzenia ministra infrastruktury z 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta