Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szampania i Lotaryngia

06 września 2008 | Batalie i wodzowie wszech czasów | Grzegorz Łyś
źródło: Corbis
źródło: Rzeczpospolita

Przez stulecia w Champagne-Ardenne i w sąsiadującej z nią od wschodu Lotaryngii lały się strugi szampana i płynęły rzeki krwi.

Tu, jak głosi legenda, benedyktyński mnich Dom Pérignon, zarządzający piwnicami z winem klasztoru Abbaye de Hautvillers w pobliżu Epernay – według niektórych świadectw pod wpływem boskiego natchnienia – wynalazł, czy raczej odkrył przed trzema wiekami, najsłynniejsze musujące wino świata. I tu też stoczono bitwy tak krwawe, jakich ludzkość nigdy wcześniej nie zaznała. W porównaniu z walkami nad Marną, a zwłaszcza straszliwą jatką pod Verdun, kanonada pod Valmy, która pochłonęła zaledwie kilkaset ofiar, to – z wojskowego punktu widzenia – jedynie zbrojny incydent w historii tych strategicznych terenów położonych na progu Basenu Paryskiego. Winnice i pola Szampanii i jej stolica Reims, gdzie przyjął chrzest władca Franków Chlodwig, to kolebka chrześcijaństwa i państwa francuskiego. Przemysłowa Lotaryngia, gdzie w XVIII w. panował w Nancy jeden z najbardziej oświeconych władców swej epoki Stanisław Leszczyński, była przez wieki kością niezgody między Niemcami a Francuzami. Spór ów wygasł tak naprawdę dopiero z chwilą...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8110

Spis treści

Przemysł w Polsce

Zamów abonament