Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bądźmy chrześcijanami!

06 września 2008 | Rzecz o książkach | Włodzimierz Odojewski
autor zdjęcia: Bartosz Zborowski
źródło: Rzeczpospolita

Korespondencja. Józef Ratajczak – poeta, krytyk literacki, felietonista, przede wszystkim jednak poeta. Autor kilkunastu zbiorków poetyckich. Był trwale związany z Poznaniem. Poznałem go gdzieś w połowie lat 50. ubiegłego wieku, może nieco wcześniej, kiedy kierowałem Kołem Młodych przy poznańskim oddziale Związku Literatów.

Na pewno bliżej zetknęliśmy się w 1956 r. po rozgromieniu przez cenzurę jakiegoś pisma studenckiego wydawanego przez młodych zapaleńców literackich na Uniwersytecie Poznańskim. Wtedy Józef Ratajczak publikował w wydawanym w Poznaniu „Tygodniku Zachodnim”, gdzie byłem zastępcą redaktora naczelnego. Drukowałem go poza stronami pierwszą i drugą, które miał zastrzeżone dla siebie na wstępniaki redaktor naczelny. Czy Ratajczak był u nas w piśmie na etacie czy na jakimś ryczałcie, tego niestety nie pamiętam. Nasze kontakty urwały się, gdy przeniosłem się do Warszawy w początku roku 1960, ale czy urwały się zupełnie, znowu nie pamiętam. W każdym razie nie zapominałem o jego poezji, czytałem ją, a może nawet coś kiedyś o niej napisałem. Śledziłem także jego poezję później w Monachium; dowodzą tego tomiki z jego wierszami na jednej z moich półek bibliotecznych.

Co dało asumpt do nawiązania znowu korespondencji w 1991 roku, dokładnie sobie nie przypominam, pierwszego listu nie mogę znaleźć, może było to pierwsze zaproszenie mnie do współpracy z poznańskim miesięcznikiem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8110

Spis treści

Przemysł w Polsce

Zamów abonament