Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak się bronić przed utratą zatrudnienia

06 września 2008 | Prawo | Anna Flaga–Martynek TZ

Firma postanowiła się rozstać z pracownikiem. Podczas spotkania poinformowano go o wymówieniu umowy o pracę. Zainteresowany odmówił przyjęcia pisemnego oświadczenia pracodawcy o wypowiedzeniu. Po upływie trzech tygodni zwrócił się do sądu pracy o uznanie wypowiedzenia umowy za nieuzasadnione i o zasądzenie odszkodowania.

Zgodnie z art. 264 kodeksu pracy osoba, która uważa, że złożone jej wypowiedzenie umowy o pracę jest nieuzasadnione, powinna wnieść odwołanie do sądu w terminie siedmiu dni od dnia otrzymania wymówienia.

Odwołanie w terminie

Siedmiodniowy termin przewidziany na wniesienie odwołania jest terminem prawa materialnego. Oznacza to, że w razie uchybienia mu pracownik traci prawo do skutecznego odwołania się do sądu, chyba że termin zostanie przywrócony przez sąd.

W tym celu pracownik powinien złożyć wniosek o przywrócenie terminu z podaniem przyczyny uchybienia mu i wykazaniem, że nie było w tym jego winy. Obecnie sądy dosyć liberalnie podchodzą do kwestii złożenia wniosku o przywrócenie terminu i nierzadko już samo...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8110

Spis treści

Przemysł w Polsce

Zamów abonament