Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Książka jako oksymoron

06 września 2008 | Rzecz o książkach | Mariusz Cieślik

Racja frustracja. Ma granice nieskończony” – powiada w swojej kolędzie Franciszek Karpiński, bodaj najbardziej znany polski autor oksymoronów.

„Mróz gorejący, ogień lodowy” – dodaje Andrzej Morsztyn, drugi w naszym języku specjalista od wewnętrznie sprzecznych epitetów. Ciekawe, jak ci mistrzowie polszczyzny określiliby książkę „Żuławski. Przewodnik Krytyki Politycznej” – pięciusetstronicowy wywiad przeprowadzony z reżyserem przez Piotra Kletowskiego i Piotra Mareckiego? Głupio mądra? Odpychająco fascynująca? Inteligentna brednia? Jedno jest pewne, jak już się człowiek wkręci, to choćby uważał jak ja, że ma do czynienia ze skończonym kabotynem, któremu pytania zadają dwaj goście w stanie umysłowego zaćmienia, nie będzie mógł się oderwać od lektury. Mimo że, jeśli nie jest wielbicielem Żuławskiego, to połowy nie zrozumie, bo zabrakło w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8110

Spis treści

Przemysł w Polsce

Zamów abonament