Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Andrzeja Bobkowskiego sztuka epistolografii

06 września 2008 | Rzecz o książkach | Tomasz Zbigniew Zapert
fot: culture.pl
źródło: Rzeczpospolita
fot: culture.pl

Listy do matki Andrzeja Bobkowskiego przekonują, jak piękna i mądra może być sztuka epistolografii.

Autor – jeden z najprzenikliwszych polskich umysłów ubiegłego stulecia – nie jest już na szczęście w ojczyźnie anonimowy. Sukcesywnie publikuje się jego literacki dorobek, koleje losu przypomina właśnie eksponowana w warszawskiej Podchorążówce wystawa pt. „Chuligan wolności”, niemniej opus vitae pisarza – „Szkice piórkiem”, dziennik z pobytu w okupowanej Francji, wciąż jedynie aspiruje do miejsca w kanonie naszej literatury.

W 1948 roku Bobkowski opuścił Stary Kontynent zdegustowany postępującą fascynacją francuskich elit komunizmem. W Gwatemali prowadził warsztat modelarski. Pisał od święta. Dlatego dorobek zmarłego w wieku 48 lat na nowotwór mózgu prozaika jest dość skromny.

Listy do matki Stanisławy, mieszkającej w Krakowie i pracującej jako garderobiana w podwawelskim teatrze, powstały na przestrzeni 15 lat (1946 – 1961). Traktują o sprawach przyziemnych, filmie („Bulwar zachodzącego słońca”, ale i jakże prorocza uwaga z roku 1951: „Kino przeszło obecnie do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8110

Spis treści

Przemysł w Polsce

Zamów abonament