Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bestsellery półrocza - Andrzeja Rostockiego

06 września 2008 | Rzecz o książkach | Andrzej Rostocki
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Lista książek cieszących się największym zainteresowaniem kupujących w pierwszym półroczu roku 2008 została, tak jak zawsze przy tego typu podsumowaniach, przygotowana na podstawie danych uzyskanych bezpośrednio w wydawnictwach.

Wszystkim wydawnictwom, które przekazały informację o wynikach sprzedaży, dziękuję za współpracę i wykazaną przychylność. Widać wyraźnie, że polskie oficyny dobrze rozumieją potrzebę syntetycznej oceny sprzedaży książek w ciągle trudnym dla polskiego czytelnictwa okresie i decydują się na publikowanie danych. A jeszcze niedawno nie wszyscy wydawcy byli o tym przekonani.

Prezentowane zestawienia literatury polskiej, obcej i faktu należy traktować jako ważny, lecz ciągle ograniczony zakresowo i przybliżony opis zjawisk charakteryzujących polski rynek książki. Trzeba pamiętać, że wiele istotnych jego segmentów nie jest opisanych, poza tym dane publikowane na tej liście półrocznej obejmują tzw. rynek otwarty, czyli sprzedaż przez księgarnie i Internet. Nie zostały uwzględnione informacje o sprzedaży na rynku prasowym. Wydawnictwa niechętnie przekazują dane o tym ważnym obszarze, miejmy jednak nadzieję, że niebawem i to się zmieni.

Pobieżna nawet analiza danych pokazuje, że lista bestsellerów nie skłania do optymizmu. Kiedy porównuje się sprzedaż hitów polskiego rynku książki z bestsellerami rynków zachodnich, nie ma powodów do dumy. Jej wielkość, poza przypadkami kilku rodzynków wydawniczych, jest więcej niż skromna, co powinno martwić, biorąc pod uwagę dynamicznie rosnące wskaźniki wykształcenia i burzliwy rozwój Internetu, który, jak wykazały...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8110

Spis treści

Przemysł w Polsce

Zamów abonament