Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Siostry, grunty i były esbek

06 września 2008 | Kraj | Izabela Kacprzak Jerzy Sadecki
Zakon albertynek prowadzi 72 domy pomocy społecznej i kuchnie wydające ubogim bezpłatne posiłki (na zdjęciu klasztor w Krakowie)
autor zdjęcia: Piotr Guzik
źródło: Rzeczpospolita
Zakon albertynek prowadzi 72 domy pomocy społecznej i kuchnie wydające ubogim bezpłatne posiłki (na zdjęciu klasztor w Krakowie)

Krakowskie albertynki dostały 44 ha w Zabrzu. Jak ustaliliśmy, połowa ziemi jest odrolniona i można tam budować domy. Atrakcyjny teren szybko odkupiła prywatna firma

W ramach kościelnych rekompensat w grudniu ubiegłego roku ziemię dostało Towarzystwo Pomocy dla Bezdomnych św. Brata Alberta, kościelne stowarzyszenie wspierające zakon albertynek z Krakowa.

Zgromadzenie Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim prowadzi 72 domy pomocy społecznej i kuchnie wydające ubogim bezpłatne posiłki. Albertynki nie mogą mieć majątku, więc pieniądze z rekompensat są przekazywane przez Towarzystwo.

Decyzja w pięć dni

Jedną z działek, które zostały przekazane w zamian za tereny wywłaszczone po wojnie, jest popegeerowska ziemia w Zabrzu-Mikulczycach przy ul. Lipowej, niedaleko drogi szybkiego ruchu Wrocław – Bytom. „Rz” ustaliła, że rolnicza działka, która należała do Agencji Nieruchomości Rolnych Skarbu Państwa w Opolu, w 40 proc. jest odrolniona i może być przeznaczona pod budownictwo mieszkaniowe. Ceny działek budowlanych w Zabrzu sięgają ok. 150 zł za metr kwadratowy.

Komisja Majątkowa ziemię przyznała błyskawicznie, w pięć dni

Dlaczego do towarzystwa trafiła właśnie ta ziemia? Komisji Majątkowej przy MSWiA wskazał ją...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8110

Spis treści

Przemysł w Polsce

Zamów abonament