Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gmina może nie przejąć budynku

06 września 2008 | Prawo | Renata Krupa-Dąbrowska

Gmina sama podejmie decyzję, czy chce przyjąć budynek zakładowy z mieszkaniami. Stanie się tak dzięki nowelizacji ustawy o zasadach przekazywania zakładowych budynków mieszkalnych przez przedsiębiorstwa państwowe. W piątek uchwalił ją Sejm.

Nowela skreśla z tej ustawy art. 5. Przepis daje przedsiębiorstwom państwowym prawo żądania od gmin przejęcia budynków mieszkalnych wbrew ich woli (jeśli nie chcą przejąć, firma może wystąpić do sądu, orzeczenie sądowe zastępuje oświadczenie woli gminy). Wystarczy, że przedsiębiorstwo złoży oświadczenie o zamiarze przekazania i przedstawi gminie wymaganą dokumentację związaną z budynkiem.

Autorem tego rozwiązania jest Senat. Powodem zaś jego przygotowania jest wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 28 listopada 2006 r. Orzekł on, że art. 5 jest niekonstytucyjny, ale tylko w takim zakresie, w jakim stosowało się go wobec budynków Lasów Państwowych.

Zdaniem Trybunału Konstytucyjnego art. 5 stawiał gminy w trudnej sytuacji, gdyż musiały one przejmować nieruchomości Lasów Państwowych wbrew własnym interesom, nawet gdy wiązało się to ze stratami dla nich.

Brak okładki

Wydanie: 8110

Spis treści

Przemysł w Polsce

Zamów abonament