Jak bezpiecznie wynająć stancję
Studenci wynajmujący mieszkanie powinni zadbać o podpisanie korzystnej umowy z właścicielem. Należy sporządzić ją na piśmie i precyzyjnie określić warunki
Student może wynająć mieszkanie na dwa sposoby: przez agencję nieruchomości albo samodzielnie. Pierwsza metoda jest niestety droższa, ale bezpieczniejsza.
– Pośrednik nie tylko pomoże znaleźć mieszkanie, lecz i doradzi, przygotuje umowę najmu, udzieli informacji o wysokości czynszów w danym mieście – wyjaśnia Janusz Szmidt, członek zarządu Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości.
Druga metoda, czyli na własną rękę, uwalnia od płacenia prowizji, ale wiąże się z czasochłonnym szukaniem lokum.
Na własną rękę
Większość studentów szuka mieszkania na własną rękę. Znalezienie lokum to dopiero połowa sukcesu. Trzeba jeszcze z głową podpisać umowę najmu. Jest niezbędna, gdyż zabezpiecza prawa najemcy i właściciela lokalu, a także określa warunki najmu. Gotowe wzory umów można znaleźć w Internecie. Szablon umowy nie jest potrzebny, gdy zawieramy ją w obecności pośrednika. Wtedy to on doradzi, co powinno być w umowie.
Osoba, która chce wynająć mieszkanie, powinna przestrzegać kilku zasad.
Precyzja to podstawa
Umowę najmu powinno się zawierać na piśmie, inaczej w razie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta