Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Siła słów, magia obrazu

06 września 2008 | Plus Minus | Piotr Gillert
źródło: AP

Sarah Palin spadła niczym deus ex machina na sam środek amerykańskiej sceny politycznej. I gdy się nad tym głębiej zastanowić, jest to w pełnej zgodzie z logiką tej kampanii

W środowy wieczór Matthew Scully mógł się czuć naprawdę dumny. Cała Ameryka słuchała jego słów, a republikanie, do których sam z wielką żarliwością się zalicza, czuli, że w ich dogorywającą partię wstępuje nowy duch.

– Przez jeden sezon utalentowany mówca może inspirować słowami. Przez całe życie John McCain inspiruje nas swymi czynami – przekonywał Scully w drugim dniu konwencji, a delegaci z uznaniem kiwali głowami. Jego słowa przesuwały się na teleprompterze – sprytnej maszynie, której działania widz może jedynie się domyślać – przed oczami Sarah Palin. Ameryka nie zna Matthew Scully’ego, głównego autora przemówienia wygłoszonego przez kandydatkę do wiceprezydentury.

Ale wśród zachwytów nad pierwszym poważnym wystąpieniem pani Palin przed szerszą amerykańską publicznością jeden fakt umknął komentatorom: Ameryka w gruncie rzeczy wciąż wie o pani gubernator niewiele więcej niż o Matthew Scullym.

Jeszcze dziesięć dni temu słyszeli o niej tylko mieszkańcy Alaski i wąskie grono speców od polityki. Dziś jej nazwisko wymienia się częściej niż magiczne „Obama”. „Czy ona jest tą, na którą czekaliśmy?”, pyta na okładce najnowszego numeru prawicowy tygodnik „Weekly Standard”, trawestując słynne, niemal biblijne w stylu, zdanie Obamy: „To my jesteśmy tymi, na których czekaliśmy”.

Jeszcze niewiele ponad tydzień temu, gdy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8110

Spis treści

Przemysł w Polsce

Zamów abonament