Metafizyka Bosforu
Autobiograficzna opowieść Orhana Pamuka
Stambuł” to piękna autobiograficzna opowieść Orhana Pamuka o jego ukochanym mieście, dzieciństwie, rodzinie i rozdarciu między Europą a Turcją.
Rzym Oktawiana Augusta pamiętamy już tylko dzięki ruinom i książkom historyków. Ateny Peryklesa także są dziś jedynie wspomnieniem. To dlatego, że nie doczekały się opowieści na swą miarę. To pisarze stawiają bowiem miastom najtrwalsze (i najpiękniejsze) pomniki. Rejestrują obyczaje, sławią ich urodę, pochylają się nad nędzą, próbują uchwycić jak najwięcej szczegółów, które później znikną z biegiem lat. Właściwie każde wielkie europejskie miasto miało swojego piewcę. Dublin oglądamy oczami Jamesa Joyce’a, Londyn z perspektywy Dickensa, Paryż byłby dla nas inny bez Hugo czy Balzaka. Inaczej widzielibyśmy Warszawę bez powieści Prusa, Tyrmanda i Konwickiego.
Książka Pamuka doskonale wpisuje się w nurt miejskich mitologii, ale bardziej niż z dziełami wspomnianych prozaików kojarzy się z poetyckimi esejami...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta