Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Metafizyka Bosforu

06 września 2008 | Rzecz o książkach | Krzysztof Cieślik
źródło: EAST NEWS

Autobiograficzna opowieść Orhana Pamuka

Stambuł” to piękna autobiograficzna opowieść Orhana Pamuka o jego ukochanym mieście, dzieciństwie, rodzinie i rozdarciu między Europą a Turcją.

Rzym Oktawiana Augusta pamiętamy już tylko dzięki ruinom i książkom historyków. Ateny Peryklesa także są dziś jedynie wspomnieniem. To dlatego, że nie doczekały się opowieści na swą miarę. To pisarze stawiają bowiem miastom najtrwalsze (i najpiękniejsze) pomniki. Rejestrują obyczaje, sławią ich urodę, pochylają się nad nędzą, próbują uchwycić jak najwięcej szczegółów, które później znikną z biegiem lat. Właściwie każde wielkie europejskie miasto miało swojego piewcę. Dublin oglądamy oczami Jamesa Joyce’a, Londyn z perspektywy Dickensa, Paryż byłby dla nas inny bez Hugo czy Balzaka. Inaczej widzielibyśmy Warszawę bez powieści Prusa, Tyrmanda i Konwickiego.

Książka Pamuka doskonale wpisuje się w nurt miejskich mitologii, ale bardziej niż z dziełami wspomnianych prozaików kojarzy się z poetyckimi esejami...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8110

Spis treści

Przemysł w Polsce

Zamów abonament