Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Futbol w Zenicie

06 września 2008 | Plus Minus | Stefan Szczepłek
Kapitan Zenitu Anatolij Tymoszczuk  z Superpucharem zdobytym przez Zenit 29 sierpnia b.r.
źródło: AP
Kapitan Zenitu Anatolij Tymoszczuk z Superpucharem zdobytym przez Zenit 29 sierpnia b.r.

Po zwycięstwie nad Manchesterem United rosyjski klub Zenit Sankt Petersburg jest najlepszy w Europie. Czegoś takiego jeszcze w historii futbolu nie było

Mecz o Superpuchar Europy pomiędzy zwycięzcą Ligi Mistrzów i zdobywcą Pucharu UEFA rozgrywany jest zwyczajowo na stadionie w Monako w ostatnim tygodniu sierpnia. Stanowi finał dwudniowych uroczystości i narad przed nowym sezonem piłkarskim w Europie. Odbywają się tam wówczas losowanie Ligi Mistrzów, warsztaty dla stacji telewizyjnych, spotkania klubów. Wieczorem, w Sporting Club, do którego prowadzi aleja Księżnej Grace, UEFA wydaje bankiet, na którym honoruje najlepszych piłkarzy zakończonego sezonu. Nagrody wręczają wielkie gwiazdy przeszłości, w obecności księcia Monako Alberta. Rolę gospodarza pełni prezydent UEFA Michel Platini, zresztą kolega księcia.

Uroczystość poprzedza aperitif w ogrodach, skąd można oglądać podjeżdżające pod Sporting Club limuzyny z gośćmi. Nie wzbudza to zresztą na ogół większego zainteresowania, ponieważ goście są w większości świadomi swojej pozycji i byle co im nie imponuje. Jeśli ktoś przyjeżdża, to sami swoi, którzy albo dorobili się fortuny na piłce nożnej, albo zdobyte gdzie indziej pieniądze inwestują w futbol, który skraca drogę do potrzebnej im popularności.

Zdarzyło się jednak, mniej więcej przed dziesięcioma laty, że i ja znalazłem się przypadkiem wśród gości, i razem z nimi patrzyłem na samochód inny niż wszystkie. Był to czarny kabriolet nieznanej marki, długości tira. Przyjechał nim niewysoki mężczyzna...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8110

Spis treści

Przemysł w Polsce

Zamów abonament