416 godzin nadliczbowych w roku to mit
Nie wolno nam zlecać aż tyle nadgodzin w roku jednemu pracownikowi, choć to powszechna praktyka w firmach
Z puli tej musimy jeszcze odjąć urlop wypoczynkowy przysługujący podwładnemu, co daje maksymalnie 384 lub 376 godzin dodatkowej pracy w roku
Tak uważa Departament Prawa Pracy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w stanowisku nadesłanym do DOBREJ FIRMY (DPR-III-079-612/TW/ 08 – patrz ramka na końcu tekstu).
Skąd te wątpliwości
Zgodnie z art. 151 § 3 k.p. liczba nadgodzin wynikających ze szczególnych potrzeb w roku kalendarzowym nie powinna przekraczać 150. Wyjątek dotyczy kierowców, dla których granica ta wynosi 260 godzin (zgodnie z art. 20 ust. 3 ustawy o czasie pracy kierowców). W jednym i drugim wypadku pracodawca może jednak ustalić wyższy poziom nadgodzin w układzie zbiorowym pracy, regulaminie pracy lub umowie o pracę, jeśli w firmie nie ma układu i zatrudnia ona do 19 osób, a więc nie musi także wydawać regulaminu pracy. Pisaliśmy o tym w DF 5 listopada br.
Przepisy nie precyzują jednak, w jaki sposób to zrobić, i nie wprowadzają górnej granicy. Dotychczas Państwowa Inspekcja Pracy i większość ekspertów przyjmowała, że maksymalny pułap nadgodzin na rok kalendarzowy to 416 godzin. Wynikał on stąd, że pracownik może...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta