Składki za delegowanego do innego kraju na potrzeby obsługi kontraktu podpisanego przez szefa trafiają do Polski
Reguła miejsca wykonywania zatrudnienia nie jest bezwzględna. Odstępstwo dotyczy pracowników, których polskie firmy w ramach umów zawieranych z obcymi kontrahentami wysyłają czasowo do realizacji kontraktów za granicą
Taki podwładny podlega w trakcie wysłania naszym regulacjom ubezpieczeniowym, mimo że pracę wykonuje gdzie indziej. Istotne jest, aby przewidywany okres pracy nie przekraczał 12 miesięcy i sam pracownik nie został skierowany na zastępstwo kolegi, któremu delegowanie właśnie minęło. Polskie ustawodawstwo stosujemy wówczas na podstawie wydanego dla pracownika formularza E 101 w trybie art. 14 ust. 1 lit. a rozporządzenia. O poświadczenie tego formularza pracodawca powinien się zwrócić do oddziału ZUS lub upoważnionego inspektoratu właściwego dla siedziby płatnika, gdzie delegowany jest zatrudniony. Nie zawsze jednak ZUS go potwierdzi.
Kryteria dotyczące zatrudnionego...
Dokumenty wymienione w ramce wskazują, kiedy pracownicy skierowani za granicę skorzystają z odstępstwa od zasady ogólnej państwa świadczenia pracy. Wyróżniamy przy tym kryteria dotyczące pracownika i przedsiębiorstwa delegowanego.
I tak, zatrudniony musi pozostawać w stosunku pracy w państwie wysyłającym, wykonywać czynności za granicą dla polskiego pracodawcy i mieć możliwość kierowania roszczeń o wynagrodzenie bezpośrednio do wysyłającego pracodawcy. W trakcie wykonywania pracy w obcym kraju UE, EOG lub Szwajcarii ma być...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta