Szef musi wziąć pod uwagę opinie pracowników
Pracodawca powinien uzgadniać z załogą m.in. regulamin pracy, a także planowane rozstanie z pracownikiem chronionym
Szef nie musi się obawiać, że co tydzień lub miesiąc będzie spotykał się z całą załogą, aby omawiać z nią sprawy dotyczące zatrudnienia. To związki zawodowe zazwyczaj są jej przedstawicielami. Jeśli nie ma takich organizacji w firmie, pracodawca na temat interesów zawodowych i socjalnych ma rozmawiać z wyłonionym przedstawicielem pracowników.
Zgoda związków na rozstanie
Pracodawca, który ma zamiar rozstać się z podwładnymi, a w jego firmie działają związki zawodowe, musi powiadomić je o tym na piśmie. Zgodnie z art. 38 kodeksu pracy konieczne jest też wskazanie przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę. Nie w każdym jednak przypadku taka konsultacja jest konieczna. Dotyczy ona jedynie wypowiedzenia umowy zawartej na czas nieokreślony z pracownikiem, który jest członkiem związku albo poprosił związkowców o ochronę. Wcześniej jednak pracodawca powinien sprawdzić, czy osoba, którą ma zamiar zwolnić, jest pod ochroną związkową. Jeżeli tak, wtedy na piśmie powinien powiadomić o swoich planach organizację związkową i jednocześnie je uzasadnić. Musi to zrobić na co najmniej pięć dni przed wręczeniem pracownikowi wypowiedzenia umowy o pracę. Jeśli nie spełni tego obowiązku, może się spodziewać, że wypowiedzenie zostanie zaskarżone do sądu pracy. Powinien też poczekać pięć dni na opinię związkowców w tej sprawie. Niezależnie od ich ewentualnych zastrzeżeń...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta