Godziny robocze załogi musimy określić precyzyjnie i z wyprzedzeniem
Systemy, rozkłady i okresy rozliczeniowe czasu pracy ustalasz w układzie zbiorowym lub w regulaminie pracy albo w obwieszczeniu, jeżeli w firmie nie ma układu zbiorowego lub nie musisz tworzyć regulaminu
Tak stanowi art. 150 § 1 kodeksu pracy. System czasu pracy oznacza charakterystyczne cechy organizacji regulujące następujące zagadnienia:
- wymiar,
- maksymalną długość okresu rozliczeniowego,
- sposób rozliczania czasu pracy i jego rozkład,
- tryb wprowadzania danego systemu,
- możliwość wprowadzania przerw w pracy niewliczanych do czasu pracy.
Z tą problematyką wiąże się kilka podstawowych pojęć z czasu pracy, które szef musi znać, zanim zacznie szczegółowo analizować poszczególne systemy. Pojęciami tymi są norma i wymiar czasu pracy, okres rozliczeniowy, rozkład czasu pracy, harmonogram czasu pracy, indywidualny rozkład czasu pracy oraz pięciodniowy tydzień pracy (patrz ramka).
Ważna branża i zatrudnieni
Decydując się na wybór systemu czasu pracy, trzeba zacząć od ustalenia, jakie są prawne możliwości w tym zakresie. Należy tu uwzględnić branżę, w jakiej działa firma, oraz grupy zawodowe w niej zatrudnione. Z formalnego punktu widzenia nie ma przeciwwskazań, aby w jednym zakładzie obowiązywało kilka różnych systemów, ale wtedy z aktu je wprowadzającego, czyli regulaminu pracy, układu zbiorowego lub obwieszczenia, powinno wyraźnie wynikać, jacy pracownicy pracują w danym systemie czasu pracy.
Przykład 1Firma produkcyjna zdecydowała się wprowadzić trzy
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta