Jak pracodawca może ograniczyć dodatkowe świadczenia dla pracowników
Rozmowa z Dawidem Zdebiakiem, radcą prawnym z kancelarii Gujski, Zdebiak
Na wieść o kryzysie pracodawcy mogą być zainteresowani zmniejszaniem świadczeń przysługujących pracownikom, takich jak dodatkowa opieka medyczna, dofinansowywanie kursów językowych, karnetów na basen itp. Jak się z nich wycofać?
Sposób postępowania zależy nie tyle od samego rodzaju świadczenia, ile od tego, czy przyznanie go wynika z umowy o pracę, przepisów wewnątrzzakładowych czy ponadzakładowych, jak zostało ono w tych aktach opisane oraz czy ma charakter bezwzględny, czy uznaniowy.
Zadanie jest ułatwione, jeśli świadczenie zostało określone ogólnie, np. że pracownikowi przysługuje dofinansowanie do kosztów kursu języka angielskiego, służbowy samochód i dodatkowa opieka medyczna. Pracodawca bez żadnych zmian formalnych może wówczas zamiast drogich jednoosobowych konwersacji zapewnić pracownikowi mniej kosztowny kurs w grupie w szkole językowej, tańszy w eksploatacji samochód służbowy i opiekę medyczną w mniej renomowanej firmie.
A jeśli świadczenia są dokładnie określone w umowie lub przepisach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta