Cel nie uświęca środków
Jaka jest funkcja adwokatów w systemie wymiaru sprawiedliwości? Jak wskazuje ETPC, „obrońca ma również do spełnienia rolę obserwatora kontrolującego zgodność procedury z prawem, zarówno w interesie publicznym jak i swego klienta”.
Wyraził tę opinię w sprawie G. Ensslin, A. Baader, J. Raspe v Niemcy (7. lipca 1978 r.). Zapadła ona na tle następującego stanu faktycznego. W stuttgarckim procesie grupy terrorystów Baader-Meinhof okresowo każdy z czterech oskarżonych miał od dziesięciu do 14 obrońców, przy czym dziewięciu z nich występowało w imieniu wszystkich czterech oskarżonych. ETPC uznał w tej sprawie, że prawo do posiadania obrońcy gwarantowane przez art. 6 nie jest prawem absolutnym, ponieważ ogranicza je nałożony na obrońców obowiązek nieprzekraczania określonych reguł etyki zawodowej.
W innej sprawie (X. v. Austria, 11.10.1979) oskarżony wypowiedział pełnomocnictwo swojemu obrońcy z wyboru na kilka dni przed rozprawą. Chciał w ten sposób zmusić sąd do odroczenia rozprawy. W dzień...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta