Tam, dokąd księża idą niechętnie
Zakonnic – nadzwyczajnych szafarek Eucharystii – jest w Polsce około stu. Czy będą mogły przynosić komunię świętą kobietom na oddziałach ginekologiczno-położniczych?
– Po porodzie leżałam w szpitalu dłużej, bo mój synek miał żółtaczkę. Ksiądz wpadł na oddział tylko w niedzielę. Komunię św. rozdał niemal z zamkniętymi oczami i szybko wybiegł z sali – opowiada Agata Skowron-Nalborczyk, mama Jasia. – Nie tylko dla mnie w tym trudnym okresie było to zdecydowanie za mało. Oczekiwałam jakiejś rozmowy.
Podobne doświadczenia ma wiele kobiet, które leżą w szpitalach po porodzie albo w czasie ciąży spędzają w nich tygodnie, a nawet miesiące z zakazem poruszania się.
W Polsce nie ma poza konkordatem prawa regulującego obecność kapelanów w szpitalach
Kinga Małecka-Prybyło, socjolog, mama prawie dwuletniego Maksia, leżała w ciąży ponad cztery miesiące. Dobrze wspomina Śląskie Centrum Pediatrii w Zabrzu i szpital w Rydułtowach, gdzie ksiądz na oddziale był codziennie. Ale w warszawskim szpitalu ginekologiczno-położniczym przy ul. Madalińskiego było inaczej: – Kapelan na salę przychodził tylko w niedziele....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta