Szefa teatru wolno rozliczać według zadań
Są wątpliwości, czy dyrektora instytucji kultury możemy zatrudniać w zadaniowym systemie czasu pracy. Eksperci to dopuszczają, a resort kwestionuje
Trudno jest bowiem wyodrębnić szczegółowe czynności należące do obowiązków dyrektora biblioteki czy teatru. Charakter ich pracy wymaga ponadto dyspozycyjności ustawicznie, a nie tylko przez osiem godzin dziennie.
Organizowaniem działalności kulturalnej zajmują się głównie jednostki samorządowe, które tworzą i finansują biblioteki, teatry lub domy kultury. Powołują również dyrektorów tych instytucji. Decyzję w tej sprawie podejmuje odpowiednio wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Dziś na prośbę czytelników Dobrej Firmy wyjaśniamy, czy osoby nimi zarządzające mogą pracować w systemie zadaniowym uregulowanym w art. 140 kodeksu pracy. System ten charakteryzują następujące cechy:
- zatrudnieni organizują czas pracy samodzielnie w zależności od potrzeb,
- pracują osiem godzin dziennie i średnio 40 tygodniowo,
- ilość służbowych zadań adekwatna do wskazanych norm.
W tym ostatnim chodzi o to, by zakres zleconych obowiązków nie wymuszał pracy w nadgodzinach. Inaczej mamy do czynienia z ich planowaniem, a to jest wykroczenie zagrożone grzywną.
W bibliotece do ośmiu godzin
Załogi instytucji kultury pracują zazwyczaj osiem godzin na dobę i średnio 40 w przeciętnie pięciodniowym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta