Sąd nie może być superegzaminatorem
Na drodze sądowej nie można domagać się merytorycznego sprawdzenia poziomu wiedzy osoby, która nie zdała egzaminu.
Wynik egzaminu można zakwestionować przed sądem administracyjnym (a nie cywilnym) tylko wówczas, gdy przy jego przeprowadzaniu nie zostały zachowane procedury egzaminacyjne.
Tak uznał Sąd Najwyższy w postanowieniu z 18 listopada 2008 r.
Lekarce zabrakło punktów
W sprawie tej chodzi o wynik lekarskiego egzaminu państwowego kończącego staż podyplomowy lekarza, a także lekarza dentysty. Dla jego zaliczenia medyk musi otrzymać co najmniej 56 proc. możliwej do uzyskania liczby punktów.
Tych punktów zabrakło Monice M., która już w trakcie egzaminu zgłaszała zastrzeżenia co do sposobu sformułowania w tekście niektórych zadań. Lekarz, który nie zdał egzaminu, może do niego przystąpić ponownie w innym terminie. Monika M. postanowiła jednak udowodnić swe racje na drodze procesu cywilnego. Na podstawie art. 189 kodeksu postępowania cywilnego wystąpiła przeciwko Skarbowi Państwa – Centrum Egzaminów Medycznych o ustalenie, że złożyła ten egzamin z wynikiem pozytywnym. Do pozwu dołączyła obszerną literaturę w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta