Masz tydzień na przygotowanie się do kontroli
Urząd nie może już przyjść do firmy bez uprzedzenia. Przedsiębiorca musi przynajmniej siedem dni wcześniej wiedzieć o jego wizycie. Od tej zasady są jednak liczne wyjątki
O zamiarach fiskusa nie dowiedzą się np. ci, którzy złożyli wniosek o zwrot VAT albo są podejrzewani o przestępstwo skarbowe.
Czas na sprawdzenie...
Urząd musi poinformować podatnika o kontroli – tak wynika z art. 282b § 1 ordynacji podatkowej, który wszedł w życie 1 stycznia 2009 r. Może ją rozpocząć dopiero po tygodniu od dnia doręczenia zawiadomienia. Wcześniejsza wizyta wymaga zgody kontrolowanego potwierdzonej jego podpisem w części E zawiadomienia. Jeśli więc urzędnikom zależy na szybszym rozpoczęciu kontroli, podatnik może się spodziewać, że osobiście mu je doręczą.
Jeśli urząd nie przyjdzie do podatnika przez 30 dni, musi przesłać ponowne zawiadomienie.
Wzór zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej określa rozporządzenie ministra finansów z 19 grudnia 2008 r. (DzU nr 237, poz. 1659). Jest to formularz ZAW-K.
Przedsiębiorcy, którzy co do zasady nie odbierają korespondencji z urzędu, muszą pamiętać o przepisach o doręczeniach (np. możliwość pozostawienia pisma członkowi rodziny, doręczenie po dwukrotnym awizowaniu).
... i na korektę
Firma, która dostanie zawiadomienie o kontroli, ma więc przynajmniej tydzień na przejrzenie swoich rozliczeń. Ułatwi jej to wskazanie w części B formularza ZAW-K zakresu kontroli, czyli rodzaju podatku, jaki będzie sprawdzany, i okresu objętego weryfikacją....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta