Jak sprostować świadectwo
Pracownik, którego zdaniem świadectwo pracy zawiera nieprawdziwe lub niepełne informacje, może domagać się od pracodawcy sprostowania tego dokumentu. Jeśli szef odmówi, musi się liczyć z tym, że podwładny wystąpi na drogę sądową
Pracodawca powinien wydać świadectwo pracy pracownikowi lub osobie przez niego upoważnionej w dniu, w którym następuje rozwiązanie lub wygaśnięcie stosunku pracy. Jest to jego obowiązek. Co więcej, pracownik nie musi występować z wnioskiem o sporządzenie tego dokumentu. Z kolei pracodawca nie może uzależnić jego wydania od uprzedniego rozliczenia się pracownika z firmą, np. oddania telefonu komórkowego. Jeżeli pracodawca ma przeciwko pracownikowi roszczenia, powinien wystąpić do sądu. Nie może natomiast odmawiać z tego powodu wystawienia świadectwa pracy. Dane na nim zawarte muszą być poprawne. Jeśli jest inaczej, i pracownik wnioskuje o sprostowanie dokumentu, wtedy szef musi uwzględnić uwagi. Podpowiadamy, jak prawidłowo skorygować dokument.
Trzeba sprawdzić treść
Pracownik, który otrzymał świadectwo pracy, powinien sprawdzić, czy pracodawca zamieścił w nim prawdziwe oraz kompletne dane. W świadectwie pracy powinny się znaleźć informacje dotyczące:
- okresu i rodzaju wykonywanej pracy,
- zajmowanych stanowisk,
- zajęcia wynagrodzenia za pracę w myśl przepisów o postępowaniu egzekucyjnym,
- wymiaru czasu pracy pracownika w czasie trwania stosunku pracy,
- podstawy prawnej rozwiązania lub wygaśnięcia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta