Poszukiwacze kadrów niezwyczajnych
Nikt lepiej niż twórcy komiksów nie potrafi walczyć ze stereotypem Warszawy nieciekawej. Do wielu zaskakujących ujęć miasta dołączyły dwa kolejne – oryginalna antologia powstańcza i seria graficznych reportaży
Kto po wydanej właśnie antologii „Powstanie ‘44“ spodziewał się jedynie zbioru opowieści o wielkim poświęceniu i desperackiej wymianie ognia na gruzach stolicy, srodze się zawiódł. Regulamin, zakładający m.in. obowiązek wykorzystania minimum jednego archiwalnego zdjęcia, nie utrzymał autorów w ryzach.
W zwycięskiej pracy Rafała Bąkowicza miasto jest areną walki gigantycznych robotów, dość nieskładnych jeszcze prototypów „transformersów”. Rosyjskie maszyny jako żywo nasuwające na myśl Spielbergowską „Wojnę światów” stoją bezczynnie po praskiej stronie Wisły. Taka oto wizja maluje się przed oczami chłopaka, gdy słucha wspomnień swojego dziadka kombatanta.
Komiks Grzegorza Janusza i Ernesto Gonzalesa, utrzymany w ciepłych barwach i narysowany uroczą, krągłą kreską, z której Gonzales słynie, koncentruje się na młodych powstańcach usiłujących walczyć z okupantem za pomocą czarnej magii [11].
Równie niestandardowo myślał Tomasz Pastuszka. W jego opowieści pojawiają się stwory z miejskich legend – Złota Kaczka, Bazyliszek oślepiony granatem błyskowym w piwnicy na Kole, a nawet Syrenka [8].
Legendy i zderzenia
– Pierwotnie przygotowywałem coś opartego na faktach. Znalazłem ciekawą historię przeprawy kanałami, jaką odbyli Nitka i Bystry. Jednak gdy zacząłem przeglądać stare fotki, natrafiłem na zniszczony pomnik warszawskiej Syrenki....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta