Mieszkaniec miasta ślepców
Czy dostrzeganie nieformalnych powiązań polityczno-gospodarczych to rzeczywiście objaw obsesji? – pyta publicysta
Piotr Piętak („Rzeczpospolita”, 1 kwietnia 2009 r.) zrównał ideologię IV RP z ziemią. Jego głównym zarzutem było chorobliwe szukanie przez PiS układu – jak pisze Piętak – na modłę stalinowskiej propagandy.
Piotr Piętak ma prawo się złościć na Jarosława Kaczyńskiego, bo w wyniku nieszczęśliwej decyzji o odwołaniu Ludwika Dorna i powołaniu na jego miejsce Janusza Kaczmarka sam stracił polityczną pozycję.
Niemniej przez dłuższy czas funkcjonował w rządzie PiS, a olśnienia doznał dopiero wtedy, gdy się skończyły ministerialne apanaże. Ten przypadek – nie- nowy i niejedyny – gwałtownego nawrócenia nie wymagałby zapewne dalszego komentarza, gdyby rozprawa Piętaka nie sugerowała choroby umysłowej przywódców PiS.
Natura postkomunizmu
Czy dostrzeganie nieformalnych powiązań polityczno-gospodarczych to rzeczywiście objaw obsesji?
W 2003 r. byłem współautorem książki „Układ” opisującej zjawisko powiązań biznesowych i politycznych III RP. Książka w znacznej mierze była podsumowaniem pracy wielu innych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta