Skąd się wzięły straty na opcjach
Skala problemu zmniejszy się w II połowie roku. Według ekspertów do tego czasu 70 – 80 proc. zawartych z bankami umów wygaśnie lub zostanie rozwiązanych na mocy porozumienia
Dla firm posiadających opcje kluczowych jest kilka najbliższych miesięcy. – W naszej ocenie 70 – 80 proc. umów opcyjnych zawartych między bankami a firmami wygaśnie w czerwcu i lipcu br. – ocenia Jacek Wiśniewski, główny ekonomista banku Raiffeisen Polska. Jego zdaniem po tym okresie wpływ opcji na rynek walutowy będzie malał, zmniejszy się więc presja na osłabianie złotego.
Z danych banków przedstawionych przez KNF w połowie marca wynika, że dla zdecydowanej większości przedsiębiorców (ok. 80 proc.) instrumenty pochodne – w tym opcje walutowe – stanowią zabezpieczenie realnych przychodów w walucie obcej. Jedynie 5 – 10 proc. firm to podmioty, które zawarły spekulacyjne transakcje, zabezpieczając te same przychody walutowe w kilku bankach. Mimo to negatywna wycena opcji (czyli potencjalne straty firm z tytułu opcji) to według wyliczeń KNF 9 mld zł (na 13 lutego br.).
W mediach pojawiały się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta