Podwładny czasem dostaje więcej niż pensję zasadniczą
Prawo do dodatków do wynagrodzenia za wykonane zadania wynika z przepisów prawa pracy, a także z angaży oraz firmowych przepisów płacowych. Niektóre z nich są powszechne i przysługują wszystkim zatrudnionym, inne – tylko wówczas, gdy tak wynika z zakładowych regulacji
Każdy pracodawca musi wiedzieć o tym, że w sytuacjach określonych przez przepisy prawa pracy musi zatrudnionych dodatkowo wynagrodzić. Dziś o tym przypominamy.
Gdy zlecenie po godzinach ...
Prawo do dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych powstaje w wyniku przekroczenia przez pracownika wymiaru czasu pracy – normy dobowej lub okresowej. Ta pierwsza łącznie z nadgodzinami nie powinna naruszać prawa do odpoczynku. Natomiast tygodniowy czas pracy łącznie z nadgodzinami nie może przekraczać przeciętnie 48 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym. Liczba godzin nadliczbowych nie może przekroczyć dla poszczególnego pracownika 150 godzin w roku kalendarzowym. Pracodawca, w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy albo w umowie o pracę, jeżeli nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie musi mieć regulaminu pracy, może podnieść ten limit – jednak nie więcej niż do 376 godzin.
Tu uwaga! Pracownicy zatrudnieni w niepełnym wymiarze czasu pracy nabywają prawo do dodatku dopiero po przekroczeniu ośmiu godzin pracy lub później, gdy z rozkładu czasu pracy danego pracownika wynika dłuższy wymiar czasu pracy danego dnia. Mogą nabyć je po przekroczeniu właściwego w danym dniu wymiaru czasu, przed upływem ośmiu godzin pracy tylko wtedy, gdy tak postanowią w umowie.
Wysokość dodatku ustala się w oparciu o wynagrodzenie wynikające z kategorii osobistego zaszeregowania pracownika...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta