Zasada skuteczności ważniejsza od powagi rzeczy osądzonej
Przepis prawa krajowego nie może być przeszkodą do uwzględnienia przez sąd krajowy norm prawa wspólnotowego i stwierdzenia nadużycia prawa w celu uniknięcia podatku VAT
Tak wynika z orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 3 września 2009 r. w sprawie C-2/08 (spór między Fallimento Olimpiclub Srl a Amministrazione dell’Economia e delle Finanze).
Dotyczyło ono możliwości zastosowania zasady powagi rzeczy osądzonej w dziedzinie podatku VAT.
Użyczenie w celu zaniżenia podatku
27 grudnia 1985 r. spółka Olimpiclub prowadząca działalność w zakresie budowy i zarządzania obiektami sportowymi, do której należy kompleks sportowy, oraz Associazione Polisportiva Olimpiclub, stowarzyszenie non profit, zawarły umowę użyczenia tego obiektu sportowego.
W jej ramach Olimpiclub przeniósł na stowarzyszenie wszystkie koszty administracji i zarządzania kompleksem, przejmując przychody tego stowarzyszenia w postaci składek opłacanych przez jego członków. Składki te nie podległy VAT u żadnej ze stron umowy.
W 1992 r. włoska administracja podatkowa uznała, że strony, za pomocą czynności formalnie zgodnej z prawem, działały wyłącznie w celu obejścia prawa – uzyskania korzyści podatkowych. W konsekwencji fiskus w czterech decyzjach wydanych za lata 1988 – 1991 nakazał Olimpiclub zapłacić VAT...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta