Szacuj swoje możliwości bardzo ostrożnie
Jeśli zależy ci przede wszystkim na tym, by pożyczyć jak najwięcej, w przyszłości możesz mieć problemy. Lepiej się zastanów, na jaki kredyt cię stać
Najpierw pojawia się pomysł: kupię mieszkanie, samochód, wyjadę na kurs angielskiego za granicę, wymienię sprzęt w kuchni. Potem zastanawiamy się, skąd wziąć na to pieniądze. Może pożyczyć w banku? Zaczynamy więc przeglądać oferty różnych instytucji finansowych.
Odwrotna sytuacja zdarza się bardzo rzadko. Bo któż w pierwszej kolejności sprawdza swoją zdolność kredytową, a dopiero potem – na podstawie tych informacji – podejmuje decyzję, co i za ile kupi? Klienci proszą w bankach o wyliczenie maksymalnej zdolności kredytowej, chcą pożyczyć jak najwięcej, po cichu licząc, że wystarczy na zakup upragnionego dobra.
Jak banki ustalają naszą zdolność kredytową? Posługują się w tym celu tzw. scoringiem, czyli metodą punktową. Na podstawie wielu informacji na temat klienta, głównie finansowych, przyznawane są punkty. Ich suma pozwala określić, jak duże ryzyko wiąże się z udzieleniem kredytu danej osobie.
W analizie scoringowej banki biorą pod uwagę różnorodne kryteria, np. zawód, wykształcenie, wiek i stan cywilny, wysokość miesięcznych dochodów, okres zatrudnienia w tym samym przedsiębiorstwie czy nawet posiadanie telefonu, samochodu, ubezpieczenia na życie.
Po przeanalizowaniu wszystkich tych informacji bank sprawdza, czy suma...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta