Pyszności najmniejszej mniejszości
Choć o Karaimach mówi się, że to „najmniejsza mniejszość Rzeczypospolitej”, ich specyficzna religia i tradycyjna kultura przetrwały na Wileńszczyźnie wiele wieków i do dziś są żywe.
Karaimowie to turecka część ludności dawnego państwa chazarskiego, która po jego upadku w X wieku osiedliła się na Krymie. Na Litwę sprowadził ich w końcu XIV w. – w liczbie kilkuset rodzin – książę Witold, aby powierzyć im bezpieczeństwo własne i swojej stolicy, która wówczas mieściła się w Trokach. Świadczy to niewątpliwie o ich wyjątkowej uczciwości, lojalności i odwadze. Nadano im szeroką autonomię w zakresie administracji i pozwolono bez przeszkód kultywować własną religię, opartą na Starym Testamencie, wywiedzioną z judaizmu.
Tradycyjna kuchnia karaimska w swojej oryginalnej formie nie tylko przetrwała, ale można rzec, że wręcz dominuje we współczesnej gastronomii Trok. Sztandarowym daniem tej kuchni są pieczone...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta