Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Z mianowanym także można się rozstać

01 października 2009 | Poradnik dla samorządów | Michał Cyrankiewicz

Od 1 stycznia tego roku nie ma już nowych mianowań. Jednak ci, którzy je uzyskali przed tą datą, nadal pracują na tej podstawie

Dopiero 1 stycznia 2012 r. ich stosunek pracy przekształca się w umowny. Będą wówczas pracowali na podstawie umów o pracę na czas nieokreślony. Mówi o tym art. 54 ustawy o pracownikach samorządowych. Przez cały ten przejściowy czas stosuje się do nich również dotychczasowe zasady wynagradzania.

Powody wypowiedzenia

Przepisy określają także sytuacje, w których pracownika mianowanego można zwolnić w tym właśnie okresie. Jest to dopuszczalne jedynie w pięciu przypadkach. Jakich? Sytuacje te wymienia art. 55 ust. 1 ustawy. Pierwsza dotyczy przypadku, w którym zwolnienie następuje z przyczyn dotyczących pracodawcy. Jeśli ma miejsce likwidacja lub reorganizacja jednostki samorządowej i nie jest możliwe przeniesienie pracownika na inne stanowisko, wtedy pracownika można pożegnać. Pozostałe sytuacje to przyczyny leżące po stronie pracownika:

- niezawiniona utrata uprawnień do wykonywania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Brak okładki

Wydanie: 8436

Spis treści
Zamów abonament