Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie ma pewności, czy w obliczeniach powinniśmy uwzględnić pierwszy dzień

01 października 2009 | Gazeta prawa i podatków | Łukasz Mazur Piotr Izdebski

Ustawa o VAT zawiera regulacje, które wiążą obowiązki i przywileje podatkowe z nadejściem określonego terminu. Dotyczy momentu wystawienia faktury czy też terminu odliczenia lub zwrotu podatku naliczonego

Niejednokrotnie ustawa o VAT ustanawia termin jako ostatni dzień okresu – określonej liczby dni – którego początkiem jest przewidziane przepisami zdarzenie lub czynność faktyczna.

Przykład

Podstawowe znaczenie dla podatników ma zasada dotycząca momentu powstania obowiązku podatkowego, unormowana w art. 19 ust. 4 ustawy. Zgodnie z nią – w odniesieniu do transakcji, które należy potwierdzić fakturą – obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w siódmym dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. W świetle tego przepisu zobowiązanie podatkowe w VAT powstaje co do zasady z chwilą wystawienia faktury, a gdy jej nie wystawiono (mimo że był taki obowiązek), w terminie siedmiu dni od dokonania transakcji opodatkowanej.

Dwie możliwości

Z brzmienia wspomnianego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8436

Spis treści
Zamów abonament