Widokówki ręcznie wykonywane
Zanim zaczęto utrwalać panoramy i widoki miast za pomocą metody Daguerre’a (wynalazek ogłoszony w 1839 r.), ich zadanie pełniły litografie.
Na przełomie XVIII i XIX stulecia Alojzy Senefelder, prażanin osiadły w Bawarii, niezrealizowany dramaturg, nie mógł znaleźć wydawcy dla swych scenicznych utworów. Postanowił opublikować je własnym sumptem. Metalowy wklęsłodruk (popularna wówczas rotograwiura) był za drogi. Szlachetną technikę spróbował zastąpić tańszą, wykorzystując płyty z wyszlifowanego kamienia wapiennego, którego pełno było w okolicach Monachium. I tak uzyskał patent wydany w 1799 roku przez bawarski urząd na nową technikę druku – litografię. Na początku następnego wieku system druku płaskiego przyjął się w całych Niemczech, następnie we Francji i Hiszpanii.
Na ziemie polskie wprowadził ją Jan Siestrzyński, student medycyny z Wiednia. Oto relacja Wiktora Gomulickiego: „Pisze się zwykle, że ją (litografię) do nas wprowadził Siestrzyński – nicby on jednak nie zdziałał, gdyby nie moralne poparcie i pomoc...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta