Lekarz nie powinien pracować więcej niż dobę
Personelowi medycznemu wolno świadczyć pracę w zwiększonym wymiarze czasu. Jednak możliwość przedłużenia czasu pracy lekarza ponad 24 godziny jest dopuszczalna tylko wyjątkowo
Czytelnik zastanawia się, czy kierownik – ordynator kliniki – może w celu zapewnienia bezpieczeństwa dzieci hospitalizowanych i leczonych w tej klinice nakazać lekarzowi kontynuację pracy po 24-godzinnym świadczeniu pracy, tj. po siedmiu godzinach pracy plus 17 godzinach dyżuru lub po 24-godzinnym dyżurze.
Powołuje się przy tym na pismo Departamentu Prawnego Głównego Inspektoratu Pracy w Warszawie skierowanego do dyrektora Departamentu Dialogu Społecznego w Ministerstwie Zdrowia z 30 maja 2008 r.
Zgodnie z tym dokumentem na pytanie, co zrobić w przypadku konieczności pozostania lekarza w pracy po zakończonym dyżurze i podpisania listy obecności, udzielono odpowiedzi, że :„W obecnym brzmieniu ustawa o zakładach opieki zdrowotnej nie przewiduje możliwości nieudzielenia pracownikowi przysługującego mu okresu odpoczynku bezpośrednio po zakończeniu pełnienia dyżuru medycznego.
Jednakże w przypadku, gdy po zakończeniu dyżuru medycznego dojdzie do niemożliwej do przewidzenia sytuacji nadzwyczajnej, o której mowa w art. 151 k.p., wydaje się, że pracodawca będzie mógł zobowiązać pracownika do wykonywania pracy w godzinach nadliczbowych, korzystając z przepisów k.p.”.
Ustawa o ZOZ
Powszechnie obowiązujące zasady ustalania czasu pracy pracowników zostały uregulowane w przepisach kodeksu pracy. Podejmując się jednakże analizy przedstawionego przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta