Dłuższy staż ubezpieczeniowy to także dłuższe okresy składkowe
Na wysokość nowej emerytury wpływa kilka czynników. Do takich należy kapitał początkowy i jego waloryzacja, opłacane składki ubezpieczeniowe, stan konta OFE czy kapitał pochodzący z trzeciego filara
Zasady ustalania prawa do emerytury oraz jej wysokości są uzależnione od wieku ubezpieczonych. To efekt reformy systemu ubezpieczeń społecznych wprowadzonej w 1999 r.
Zasady nabywania prawa do świadczeń emerytalno-rentowych zawiera ustawa z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 153, poz. 1227 ze zm.).
Odrębne reguły przewiduje dla dwóch grup wiekowych. Pierwsza dotyczy osób urodzonych przed 1 stycznia 1949 r. Druga – osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r.
Po 31 grudnia 1948 r.
Jeśli chodzi o tę ostatnią, to osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r. nabywają prawo do emerytury po osiągnięciu minimalnego wieku emerytalnego. W przypadku kobiet jest to co najmniej 60 lat. Dla mężczyzn natomiast niezbędne jest ukończenie 65 lat.
Uwaga!Prawo do emerytury według nowych zasad nie jest uzależnione od udowodnienia określonego minimalnego okresu ubezpieczenia. Podstawą obliczenia emerytury jest zwaloryzowana kwota składek na ubezpieczenie emerytalne zaewidencjonowana na koncie ubezpieczonego, za okres od 1 stycznia 1999 r. powiększona o zwaloryzowany kapitał początkowy. Tak wynika z art. 25 ustawy o emeryturach i rentach z FUS.
Wiek nie bez znaczenia ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta