Nie brakuje możliwości, gorzej jest z wiedzą i determinacją
Jeśli wpłacamy pieniądze do funduszu przez kilkadziesiąt lat, osiągnięty zysk przewyższy sumę naszych wpłat. Podatek Belki od takiego zysku może być wyższy niż suma wniesionych wpłat. Pieniądze te pozostaną w naszym portfelu, gdy założymy indywidualne konto emerytalne
Fundusze inwestycyjne to wygodny sposób lokowania nadwyżek finansowych. Dają one oszczędzającemu bardzo dużo swobody. Nie musi on z góry określać okresu, przez jaki będzie odkładał pieniądze. Może dowolnie ustalić częstotliwość i wielkość wpłat. Podejmowanie środków również jest możliwe w dowolnym momencie.
Fundusze nadają się zarówno do oszczędzania zaplanowanego na kilka miesięcy, jak i do długoterminowego. Właśnie wieloletnia perspektywa pozwala najlepiej wykorzystać jedną z najważniejszych zalet funduszy – działanie procentu składanego, co wyraźnie podnosi rentowność inwestycji.
Im dłuższy okres oszczędzania, tym korzyści te stają się bardziej widoczne. Przy stopie zwrotu na poziomie 5 proc. rocznie, początkowa suma inwestycji podwoi się nie po 20, ale już po niecałych 15 latach. Gdyby udało się co roku zyskiwać aż 10 proc. (w dłuższym okresie jest to bardzo trudne), do zainwestowanego 1 tys. zł dojdzie kolejne 1 tys. zł przed upływem ośmiu lat.
Co ważne, mechanizm procentu składanego jest wpisany w konstrukcję tego produktu. Lokatę bankową trzeba odnowić po zakończeniu okresu umowy. Za pieniądze z wygasających obligacji trzeba kupić papiery kolejnej serii. Natomiast w funduszach inwestor korzysta z dobrodziejstw procentu składanego bez podejmowania jakichkolwiek dodatkowych działań.
Oszczędzanie w funduszach daje dostęp do wielu strategii o różnym stopniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta