Handel wierzytelnościami rozliczamy poza firmą
Przedsiębiorca, który skupuje i egzekwuje albo sprzedaje wierzytelności, nie może rozliczać przychodów z tego tytułu w ramach działalności gospodarczej
Tak wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 18 maja 2010 r. (II FSK 47/09).
Spór dotyczył interpretacji, o którą wystąpił wspólnik spółki cywilnej. Zajmuje się ona m.in. zakupem wierzytelności w celu ich windykacji lub też dalszej odsprzedaży.
Zdaniem wspólnika przychody z tego tytułu zalicza się do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Usługi mają bowiem charakter pośrednictwa finansowego, a nadto są wykonywane w ramach spółki cywilnej, realizującej w ten sposób cel gospodarczy.
Przychód z praw majątkowych
Fiskus stwierdził jednak, że nabywca wierzytelności uzyskuje przychody z praw majątkowych w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o PIT. Bez względu na to, czy osoba fizyczna lub spółka jest podmiotem gospodarczym oraz czy działalność w zakresie nabywania obcych wierzytelności wpisana została do ewidencji działalności gospodarczej.
Organy podatkowe podkreśliły, że przychodem z praw majątkowych jest uiszczona przez dłużnika kwota wierzytelności. Dochodem jest nadwyżka wartości wszelkiego rodzaju świadczeń (łącznie z odsetkami za zwłokę) otrzymanych w wyniku wyegzekwowania całości lub części wierzytelności nad określoną...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta