Zakładając konsorcjum, pamiętaj o aspektach podatkowych
Wspólne przedsięwzięcie gospodarcze to dla wielu firm szansa na uczestnictwo w intratnym kontrakcie. Przepisy podatkowe nie ułatwiają im jednak zadania
Członkostwo Polski w Unii Europejskiej i napływ kapitału spowodowały znaczący wzrost liczby projektów infrastrukturalnych realizowanych w Polsce. Odnosi się to w szczególności do inwestycji związanych z infrastrukturą drogową (np. autostrady), energetyczną (np. nowe bloki energetyczne) czy też z ochroną środowiska (np. budowa oczyszczalni ścieków, spalarni odpadów).
Wiele tego typu projektów, z uwagi na ich skalę, konieczność posiadania kompetencji technicznych bądź też ryzyko finansowe – przekracza możliwości jednego podmiotu. Tym samym konieczne jest współdziałanie kilku firm po stronie wykonawców. W wielu takich sytuacjach wykonawcy nie decydują się na utworzenie odrębnej spółki celowej odpowiedzialnej za realizację inwestycji, lecz powołują konsorcjum.
Takie rozwiązanie jest szczególnie rekomendowane wtedy, gdy konieczne jest wyłącznie osiągnięcie danego celu gospodarczego (np. wybudowanie konkretnego obiektu), a po jego osiągnięciu konsorcjum zostanie rozwiązane.
Wątpliwości budzą jednak rozliczenia podatkowe jego uczestników. Niejasności biorą się z tego, że ustawa o CIT nie definiuje konsorcjum czy też wspólnego przedsięwzięcia, określając jedynie podstawowe zasady rozliczania przychodów i kosztów jego uczestników.
Analogiczna sytuacja występuje na gruncie VAT, bo również nie uregulowano...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta