Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sekretarka w jednym zakładzie, a murarz na wielu budowach

09 września 2013 | Prawo i praktyka | Grażyna Ordak

Miejsce wykonywania pracy to istotny element angażu. Szef może go zmienić z dnia na dzień, jeśli następuje to w porozumieniu stron. Przy braku przychylności pracownika może się posłużyć wypowiedzeniem zmieniającym

- Jako miejsce pracy etatowcy mają wpisany jeden punkt – miasto. Pracodawca chce je zmienić z dnia na dzień, rozszerzając go na teren całego województwa. Czy może tak zrobić i w takim trybie? – pyta czytelniczka.

Tak, pod warunkiem, że następuje to w tzw. porozumieniu stron. A to zakłada, że na taką propopozycję pracodawcy pracownik przystaje samodzielnie, bez nacisków, w pełni świadomie, wiedząc, jakie wywoła to skutki. A te od razu mogą być trudne do przewidzenia.

Jeśli jednak podwładny nie zgodzi się na zmianę miejsca pracy w porozumieniu stron, to pracodawcy pozostaje wręczenie mu wypowiedzenia zmieniającego. To zaś oznacza, że obie strony muszą się liczyć ze wszystkimi tego konsekwencjami. Łącznie z tą, że gdy etatowiec nie zaakceptuje do połowy okresu wypowiedzenia zmiany miejsca pracy, jego angaż kończy się z upływem tego czasu.

Miejsce wykonywania pracy to jeden z istotnych elementów, który trzeba podać w angażu. Artykuł 29 § 1 k.p. precyzuje, że umowa o pracę określa strony umowy, rodzaj umowy, datę jej zawarcia oraz warunki pracy i płacy, w szczególności:

1) rodzaj pracy,

2) miejsce wykonywania pracy,

3) wynagrodzenie za pracę odpowiadające rodzajowi pracy, ze wskazaniem składników wynagrodzenia,

4) wymiar czasu pracy,

5) termin rozpoczęcia pracy.

Komentatorzy nie mają...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9634

Wydanie: 9634

Spis treści

Media planet

Zamów abonament