Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kompensata nie daje prawa do korekty VAT

09 września 2013 | Prawo i praktyka | Maciej Hadas
Maciej Hadas, doradca podatkowy, menedżer w Grant Thornton
źródło: Rzeczpospolita
Maciej Hadas, doradca podatkowy, menedżer w Grant Thornton

Zdaniem organów, data potrącenia wynikająca z wyciągu bankowego nie pozwala na jednoznaczne określenie terminu obniżenia podstawy opodatkowania w podatku od towarów i usług

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wydał 19 czerwca br. wyrok, w którym stwierdził, że kompensata nie jest dopuszczalną formą potwierdzenia odbioru faktury korygującej. Sąd zgodził się ze stanowiskiem fiskusa, który uznał, że nie można uznać, że skuteczne jest potwierdzenie odbioru faktury korygującej w formie wyciągu bankowego. Wyciąg taki nie zawiera daty otrzymania konkretnych faktur korygujących i nie wskazuje w sposób jednoznaczny daty otrzymania przez podatnika potwierdzenia otrzymania przez nabywcę faktury korygującej.

Dwie niezbędne informacje

Zdaniem WSA w Gliwicach, sama kompensata potwierdzona wyciągiem z rachunku bankowego, na którym będą wskazane faktury sprzedaży, faktury korygujące, których płatność dotyczy, oraz kwota płatności uwzględniająca kompensatę (potrącenie) należności z poszczególnych faktur, nie stanowi wystarczającej formy potwierdzenia otrzymania korekty faktury przez nabywcę towaru lub usługi, o którym mowa w art. 29 ust. 4a ustawy o VAT (I SA/Gl 561/13).

Z wyroku tego jednoznacznie wynika, że potwierdzenie odbioru faktury korygującej, które musi posiadać wystawca takiej faktury, żeby skorzystać z prawa do obniżenia VAT, musi dawać w sposób jednoznaczny informację o dwóch datach:

1) dacie, w której nabywca otrzymał fakturę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9634

Wydanie: 9634

Spis treści

Media planet

Zamów abonament