Trzeba ustalić aktywa i rezerwy
Przy obliczaniu spodziewanych potrąceń i przyszłych zobowiązań z tytułu podatku dochodowego stosuje się stawkę CIT z roku, w którym faktycznie wpłyną one na rozliczenia z budżetem.
Przez aktywa należy rozumieć kontrolowane przez jednostkę zasoby majątkowe o wiarygodnie określonej wartości, powstałe w wyniku przeszłych zdarzeń, które spowodują w przyszłości wpływ do jednostki korzyści ekonomicznych (art. 3 ust. 1 pkt 12 ustawy o rachunkowości, dalej: uor). Z kolei rezerwy to zobowiązania, których termin wymagalności lub kwota nie są pewne (art. 3 ust. 1 pkt 21 uor).
Aktywa i rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego mają charakter odpowiednio „odroczonych" należności i „odroczonych" zobowiązań, które w przyszłości ulegną przekształceniu w należności (zmniejszenie zobowiązań) i zobowiązania z tytułu podatku dochodowego.
Do odliczenia...
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego (spodziewane potrącenia) stanowią kwotę, która według przewidywań zmniejszy w przyszłości zobowiązanie z tytułu podatku dochodowego lub będzie podlegać zwrotowi, w związku z występowaniem ujemnych różnic przejściowych lub stratą podatkową możliwą do odliczenia od dochodu w przyszłości. Aktywa z tytułu odroczonego podatku ustala się w wysokości kwoty przewidzianej w przyszłości do odliczenia od tego podatku w związku z ujemnymi różnicami...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta