Wysokie koszty chorowania
Absencja chorobowa pracowników oznacza koszty nie tylko dla pracodawców. Traci na tym cała gospodarka.
„Rz" wspiera przedsiębiorców w walce o ułatwienia w prowadzeniu biznesu. To konieczne, bo mimo składanych przez rząd obietnic, otoczenie prawne i administracyjne, zwłaszcza dla małych i średnich firm, wcale się nie poprawia, a nawet pogarsza.
W kolejnych odcinkach cyklu „Teraz przedsiębiorczość" szukamy sposobu na awans Polski w rankingu globalnej konkurencyjności World Economic Forum. Dziś – problem stanu zdrowia Polaków i jakości opieki medycznej w Polsce.
Dla przedsiębiorców to koszty nieobecności pracowników, a dla państwa – niższa produkcja i konsumpcja. Dlatego efektywność służby zdrowia jest bardzo ważna także z punktu widzenia konkurencyjności gospodarki.
1. Zdrowie Polaków na tle świata
W najnowszej edycji rankingu konkurencyjności 2013–2014 pod względem opieki zdrowotnej i podstawowej edukacji Polska zajęła nie najgorsze, ale i nie najlepsze – 42. miejsce. Być może byłaby to jeszcze niższa pozycja, gdyby WEF nie brał pod uwagę przypadków zachorowań na malarię i wpływu tej choroby – która w Polsce praktycznie nie występuje – na biznes. Pod tym względem zajmujemy pierwsze miejsce wśród 144 krajów.
2. Wpływ choroby na gospodarkę
Zdrowe społeczeństwo, zdrowa siła robocza są niezbędne, by utrzymywać konkurencyjność i produktywności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta