Popyt na innowacje
Polski kapitał powinien mieć na tyle duży udział w sektorze bankowym, aby to on mógł kreować trendy i wyznaczać kierunki rozwoju – pisze prezes PKO BP.
W toczącej się niemal od początku kryzysu finansowego dyskusji o optymalnej strukturze polskiego sektora bankowego pada wiele argumentów za zwiększeniem udziału rodzimego kapitału w jego aktywach oraz pomysłów na osiągnięcie tego stanu. Stosunkowo mało mówi się natomiast o celach, które powinny przyświecać takim działaniom. A to one w znacznej mierze determinują realne i skuteczne sposoby na rzeczywiste zwiększenie roli polskiego kapitału na krajowym rynku bankowym.
Polski kapitał powinien mieć na tyle duży udział w sektorze bankowym, aby to on mógł kreować trendy i wyznaczać kierunki rozwoju, w których uwzględniany będzie interes polskiej gospodarki, firm i konsumentów.
Skutki prywatyzacji
Obecna struktura własnościowa banków jest w dużej mierze pochodną procesu transformacji ustrojowej i gospodarczej, która dla naszej części rynku rozpoczęła się 1 lutego 1989 – gdy z wydzielonych z NBP 400 oddziałów utworzono dziewięć uniwersalnych banków komercyjnych z centralami w głównych regionach Polski. Po nich jak grzyby po deszczu zaczęły powstawać nowe banki, zarówno o państwowym, prywatnym, jak i mieszanym kapitale – w sumie wydano w III RP ponad 100 licencji bankowych, z czego 70 przez pierwsze trzy lata obowiązywania nowego prawa bankowego. Wiele z tych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta