Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Popyt na innowacje

09 września 2013 | Ekonomia | Zbigniew Jagiełło
autor zdjęcia: Magda Starowieyska
źródło: Fotorzepa
źródło: Rzeczpospolita

Polski kapitał powinien mieć na tyle duży udział 
w sektorze bankowym, aby to on mógł kreować trendy 
i wyznaczać kierunki rozwoju – pisze prezes PKO BP.

W toczącej się niemal od początku kryzysu finansowego dyskusji o optymalnej strukturze polskiego sektora bankowego pada wiele argumentów za zwiększeniem udziału rodzimego kapitału w jego aktywach oraz pomysłów na osiągnięcie tego stanu. Stosunkowo mało mówi się natomiast o celach, które powinny przyświecać takim działaniom. A to one w znacznej mierze determinują realne i skuteczne sposoby na rzeczywiste zwiększenie roli polskiego kapitału na krajowym rynku bankowym.

Polski kapitał powinien mieć na tyle duży udział w sektorze bankowym, aby to on mógł kreować trendy i wyznaczać kierunki rozwoju, w których uwzględniany będzie interes polskiej gospodarki, firm i konsumentów.

Skutki prywatyzacji

Obecna struktura własnościowa banków jest w dużej mierze pochodną procesu transformacji ustrojowej i gospodarczej, która dla naszej części rynku rozpoczęła się 1 lutego 1989 – gdy z wydzielonych z NBP 400 oddziałów utworzono dziewięć uniwersalnych banków komercyjnych z centralami w głównych regionach Polski. Po nich jak grzyby po deszczu zaczęły powstawać nowe banki, zarówno o państwowym, prywatnym, jak i mieszanym kapitale  – w sumie wydano w III RP ponad 100 licencji bankowych, z czego 70 przez pierwsze trzy lata obowiązywania nowego prawa bankowego. Wiele z tych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9634

Wydanie: 9634

Spis treści

Media planet

Zamów abonament