Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Formalności spadkowe: co i w jakich terminach

09 września 2013 | Prawo | Łukasz Sitek
źródło: Rzeczpospolita

Choć prawa spadkowe się nie przedawniają i w każdej chwili można się upomnieć o to, co się nam należy, czasem nie warto czekać z załatwieniem spraw. Zwłaszcza gdy w grę wchodzi podział spadku. Może się okazać, że po jakimś czasie zginą dokumenty czy kolejna osoba umrze, a wtedy proste czynności już takie nie będą.

Lepszy sąd czy notariusz

Dowiedzieliśmy się z siostrą, że otrzymaliśmy w spadku majątek wuja. Czy wystarczy, jeśli o potwierdzenie dziedziczenia postaramy się u notariusza, czy też powinniśmy pójść do sądu?

Drogi są dwie i nie każda zawsze możliwa. Notariusz może poświadczyć dziedziczenie, ale wtedy, gdy między spadkobiercami nie ma sporów, czyli nikt z nich nie kwestionuje np. testamentu czy sposobu podziału spadku. U notariusza muszą się stawić wszyscy spadkobiercy, jeśli choć jedna osoba odmawia, pozostaje sąd. Ta droga jest dłuższa, sąd nie załatwia tego bowiem z dnia na dzień.

Za sporządzenie aktu poświadczenia dziedziczenia notariuszowi trzeba zapłacić 50 zł (plus 23 proc. VAT), ale dochodzą do tego dodatkowe opłaty. W sądzie opłata wynosi 50 zł....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9634

Wydanie: 9634

Spis treści

Media planet

Zamów abonament