Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W jaki sposób określać różnice przejściowe

09 września 2013 | Ekspert księgowy | Marek Barowicz

Wartość bilansowa i podatkowa pasywów jest taka sama w sytuacji, gdy w wyniku ich rozliczenia nie nastąpi zmiana podstawy opodatkowania. Dzieje się tak w przypadku spłaty kredytu lub pożyczki.

Różnice przejściowe to różnice między wartością bilansową (księgową) danego składnika aktywów lub pasywów (ustaloną zgodnie z zasadami rachunkowości) a jego wartością podatkową (ustaloną na podstawie przepisów podatkowych). Spowodowane są one odmiennością momentu uznania przychodu za osiągnięty lub kosztu za poniesiony w myśl przepisów bilansowych i podatkowych. Ustalenie różnicy przejściowej wymaga analizy sald ewidencji analitycznej poszczególnych składników aktywów i pasywów.

Wartość bilansowa aktywów i pasywów – to wartość, w której wykazano je w bilansie.

Wartość podatkowa aktywów – to kwota wpływająca na pomniejszenie podstawy obliczenia podatku dochodowego w przypadku uzyskania z nich, w sposób pośredni (np. poprzez amortyzację lub zużycie) lub bezpośredni (np. poprzez sprzedaż), korzyści ekonomicznych. Jeżeli uzyskanie korzyści ekonomicznych z tytułu określonych aktywów nie powoduje pomniejszenia podstawy obliczenia podatku dochodowego, to wartość podatkowa aktywów jest ich wartością księgową. Nie wystąpią wówczas różnice przejściowe (przykładem może być pożyczka...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9634

Wydanie: 9634

Spis treści

Media planet

Zamów abonament